EPİLASYON

Tanımlama; Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir.Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları koyu renkli maddeler tarafından tutulmak suretiyle enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşürler.Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.Epilasyon amacıyla kullanım 1990 ların sonlarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Lazer epilasyonda prensip,kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. 

Hemen randevu alın…

02128739844

Avantajları

 1. Hastaların çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar
 2. Tekniğine uygun yapılırsa güvenilir bir yöntemdir
 3. Bacak, sırt gibi geniş alanlarda uygulama olanağı sağlar
 4. Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir,hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar
 5. Tekrar büyüme olsa bile oluşacak tüyler zayıf açık renkli kozmetik önemi zayıf tüyler şeklindedir
 6. Hızlı bir yöntemdir 4-5 saatte vucuttaki tüm tüyler temizlenebilir
 7. Cilt üzerine toksik yada allerjik bir yan etkisi yoktur,cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz,kanserojen olduğunu gösteren kanıt yoktur .
 8. Batık kılların ve kıl dönmelerinin tek tedavi yöntemidir.
 9. Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır

Lazer epilasyon uygulamadan önce birkaç hafta önce kıl köküne zarar veren ağda, cımbız gibi yöntemlere son verilmiş olması gereklidir.Çünkü lazer enerjisi ancak gelişme evresinde bulunan kıl kökü hücresine etki etmektedir.Daha önceden cımbızla kılın çekilmiş olması lazerin etki edeceği kıl kökünü de ortadan kaldıracağı için beklenen fayda sağlanamaz. Lazer epilasyondan önce kılların deri üzerinde kalan yüzeyel kısımları jiletle kesilmelidir,jilet kullanımı sanıldığının aksine kıllanmayı artırıcı etki yapmaz. Lazer uygulanacak cildin güneşde bronzlaşmamış olması gereklidir.Bronze ciltlere lazer uygulanması önerilmez.Lazer epilasyon sonrasında da bir süre ultraviyole koruyucu kremler kullanılması olası renk bozuklarını önlemek için gereklidir. Lazer epilasyon uygulanacak kişilerin beta karoten içeren ilaçlar kullanması(A vitamini gibi) yada karotenden zengin besinler(havuç, portakal gibi turuncu besinler)ile uzun süredir beslenmiş olmak laser epilasyonun etkinliğini azaltabileceğinden bu tür ilaçlar ve besinler kesilmelidir

Epilasyon Amaçlı Lazer Tipleri 

Lazer epilasyon amacıyla kullanılması onaylanmış 4 tip de lazer cihazı bulunmaktadır.Bu lazerler dalga boylarına göre tiplendirilirler.Lazer epilasyonda dalga boyunun çok büyük önemi vardır.Çünkü kullanılan lazerin dalga boyuna göre melanine hassasiyet artıp azalmaktadır. Melanin cilde kahve rengi veren bir pigmentdir. Derinin tüm katmanlarında bulunur ancak en çok kıl folikülü etrafında yoğunlaşmıştır. Koyu tenlilerde deride serbest melanin fazla, acık renklilerde azdır.Uygulanan lazer enerjisi yapısı gereği melanin tarafından tutulmakta ve enerjisini melanine aktarmaktadır.Bu sırada ortaya çıkan sıcaklık 60 C dereceye kadar yükselebilmektedir. Bu yüksek ısı hem melanini hem de etrafında bulunan komşu dokuları tahrip etmektedir. Melanine en yakın komşu doku da kıl folikülü olduğundan bu sırada kıl folikülü de tahrip olmaktadır.Lazer epilasyon aslında tam olarak, kurunun yanında yaş da yanar durumudur. Kullanılan lazerin dalga boyu ne kadar kısa ise melanin tarafında tutulma oranı o nisbette artar.Ancak bu durum başlıca iki soruna yol açar,birincisi melaninin tahrip olma oranı arttığından cilde rengi veren bu pigmentteki azalma ve sonuçta ciltte açık renk beneklenmeler şeklinde pigmentasyon bozuklukları görülebilir.2. olarak da lazer enerjisinin büyük bölümü derinin yüzeyindeki serbest melanin tarafından tutulduğundan kıl folikülüne ulaşabilen lazer enerji miktarı azalır bu da kıl folikülü üzerindeki tahribat düzeyini azaltır. Aşağıda dalga boylarına göre lazer tipleri verilmiştir.

 • Ruby Lazer 694 nm
 • Alexandrite Lazer 755 nm
 • Diode Lazer 800-810 nm
 • Nd Yag Lazer 1064 nm

Alexandrite Lazer Epilasyon

Amerikan gıda ve ilaç teşkilatı tarafından 1997 yılında, epilasyon amacıyla kullanımına onay verilen Alexandrite lazer 755 nm dalga boyunda olan bir lazer cihazıdır. Bu lazer tipinin de ruby lazerde olduğu gibi normal ve long pulsed özellikte iki modeli bulunmaktadır. Epilasyon amaçlı kullanımda Long Pulsed modelin kullanılması önerilmektedir. Bu sektorde oldukça popüler olmasına karşın bu cihazla yapılmış çalışma sayısı fazla değildir. Alexandrite lazer de Ruby lazer gibi kısa dalga boylu, dolayısıyla melanine duyarlılığı fazla olan bir lazer tipidir. İdeal cilt tipi acık ten, koyu renk kıldır. Esmer tenlerde kullanımı daha kısıtlıdır, bu cilt profilinde yan etki riski ruby lazerden daha az olmakla birlikte yine de alexandrite lazerin koyu tenlilerde kullanımı önerilmemektedir.

Yüzeyel yerleşimli kıl köklerine sahip kişilerde ve alanlarda daha etkili olup erkek hastalar  gibi daha derin tabakada kıl köklerine sahip bünyelerde etkinliği sınırlıdır.

En önemli avantajı hasta konforu ve uygulama kolaylığıdır.Uygulama  öncesi traşlama gerektirmez,hasta uyum ve toleransı mükemmeldir, uygulama sırasında ağrı duyumsama diğer lazer tiplerinden daha azdır.

Diode Lazer Epilasyon

800 nm dalga boyunda lazer ışığı kullanılan nispeten daha yeni bir teknoloji olan diode lazer sistemi geleceğin lazeri olarak kabul görmektedir.Diode lazer ile ilgili bu cesaret verici görüşlere rağmen yeni bir teknoloji olması dolayısıyla literaturde henüz yeterli sayıda yayın bulunmamaktadır.Ancak son zamanlarda yapılan birkaç bilimsel çalışma bu görüşü destekler niteliktedir.

800 nm dalga boyu kullanılan diode lazer uygulamalarında, bu dalga boyunun melanine bağlanma kapasitesinin daha düşük olması sebebiyle derinin üst tabakalarını rahatlıkla geçerek hedef bölge konumundaki kıl köküne daha kolay ulaşabildiği bu sayede sadece kıl gövdesini değil kıl kökünü de tahrip ettiği düşünülmektedir. Bu özelliğinden dolayı diode lazerin ruby ve alexandirite lazerlere göre birkaç avantajı bulunmaktadır.
 1. 1.Lazer ışığı kıl köküne enerjisini yitirmeden ulaştığından kıl kökünü tahrip etme şansı daha yüksek olmakta bunun sonucunda da kalıcı veya daha uzun dönemli epilasyon başarısı yüksek olmaktadır.
 2. Diode lazer ile , tip 3 (buğday ten)ve daha koyu tenlilerde kalıcı epilasyon sağlama şansı daha yüksektir.
 3. Hipopigmentasyon( beyaz beneklenme ) ve hiperpigmentasyon( koyu beneklenme),yanık, su toplama gibi yan etkiler daha az olarak görülebilmektedir.

Hemen randevu alın…

02128739844